Beskrivelse
IDEEL TIL AMBITIØSE MEDARBEJDERE PÅ FARTEN OG KONTORET
Lenovo ThinkPad X-seriens bærbare computere er ideelle til forretningsfolk og studerende, der har brug for en pålidelig, kraftfuld computer, der let kan bæres på farten.
X-serien er bygget til at modstå strabadserne ved daglig brug, med robust chassis og hængsler samt spildbestandige tastaturer.
Kontakt os for indiviuel særlig rabat aftale, hvis du løbende indkøber for dit firma eller organisation.
Lenovo ThinkPad X-seriens bærbare computere er ideelle til forretningsfolk og studerende, der har brug for en pålidelig, kraftfuld computer, der let kan bæres på farten.
X-serien er bygget til at modstå strabadserne ved daglig brug, med robust chassis og hængsler samt spildbestandige tastaturer.
Kontakt os for indiviuel særlig rabat aftale, hvis du løbende indkøber for dit firma eller organisation.
Produktdetaljer
| Varenummer | NB-21KC005XMX |
|---|---|
| Farve | Sort (Black) |
| Mærke | Lenovo |
| Kategori | 13" - 14" Display klasse |
| Producent nummer | 21KC005XMX |
| Vægt (netto) | 1,1 kg |
| Vægt (brutto) | 2,12 kg |
| Modelserie | ThinkPad X |
| Opløsning | 1920 x 1200 |
|---|---|
| RAM support (type) | DDR5 |
| CPU Graphics | Intel Graphics |
| CPU | Intel Core Ultra 7 155U |
| CPU Cores | 12 2P + 8E + 2LPE) |
| CPU Threads | 14 |
| RAM kapacitet | 32 GB LPDDR5x-6400 |
| Storage kapacitet | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe |
| PERFORMANCE | : |
|---|---|
| Processor | Intel Core™ Ultra 7 155U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB Intel® Smart Cache |
| AI PC Category | AI PC |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 11 TOPS |
| Graphics | Integrated Intel® Graphics |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Memory | 32GB Soldered LPDDR5x-6400 |
| Memory Slots | Memory soldered to systemboard, no slots, 8-channel |
| Max Memory | 32GB soldered memory, not upgradable |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 Performance NVMe® Opal 2.0 |
| Storage Slot | One M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slot |
| Max Storage Support | One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD |
| Optical | None |
| Card Reader | No Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos® |
| Microphone | 2x, Array |
| Camera | FHD 1080p + IR Discrete with Privacy Shutter |
| Battery | 57Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C® Slim (3-pin) |
| DESIGN | : |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Anti-glare, 100% sRGB, 60Hz, Low Power |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | 89.2% |
| Pen | Pen Not Supported |
| Keyboard | Backlit, Nordic (DK/FI/NO/SV) |
| Touchpad | Haptic Touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 312.80 x 214.75 x 14.96 mm (12.31 x 8.45 x 0.59 inches) |
| Weight | Starting at 1.09 kg (2.40 lbs) |
| Case Color | Black, Paint |
| Case Material | Carbon Fiber (Top), Aluminium (Bottom) |
| SOFTWARE | : |
| Operating System | Windows® 11 Pro, Nordic (DK/FI/SV/NO/EN) |
| Bundled Software | Intel® Connectivity Performance Suite |
| CONNECTIVITY | : |
| WLAN + Bluetooth | Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3, vPro® |
| WWAN | WWAN Upgradable to 4G or 5G |
| SIM Card | No physical SIM card inbox |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| NFC | No NFC |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Optional Ports (configured) | 1x Nano-SIM Card Slot |
| Docking | Various docking solutions supported via Thunderbolt™ / USB-C®. For more compatible docking solutions, please visit Docking for ThinkPad® X1 Carbon Gen 12 |
| SECURITY & PRIVACY | : |
| ThinkShield | ThinkShield is a comprehensive security solution that encompasses hardware, software, and supply chain components. For more detials, visit here |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Physical Locks | Kensington Nano Security Slot™, 2.5 x 6 mm |
| Smart Card Reader | No Smart Card Reader |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Match-on-Chip, in Keyboard Key |
| Other Security | Camera privacy shutter Ultrasonic Human Presence Detection (FHD 1080p + IR camera models) IR camera for Windows® Hello (facial recognition) |
| MANAGEABILITY | : |
| System Management | Non-vPro® |
| SERVICE | : |
| Base Warranty | 3-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 3Y Premier Support WHB (CPN), CO2 Offset 0.5 ton (2nd Generation Carbon Offset Projects) |
| ACCESSORIES | : |
| Bundled Accessories | None |
| CERTIFICATIONS | : |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 9.0 EPEAT™ Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant TCO Certified, generation 10 |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |
| Other Certifications | Intel Evo™ Platform Eyesafe® Certified 2.0 |
| MODEL INFORMATION | : |
| Model | 21KC005XMX |
| Machine Type | 21KC |



