| Model | POE-24-24W-G-WH (Hi-Power) |
|---|
| Dimensions | 88 x 57 x 33 mm (3.5 x 2.2 x 1.3") |
|---|
| Weight | 159 g (5.6 oz) |
|---|
| Output voltage | 24V DC @ 1.0A |
|---|
| LAN activity indicator | No |
|---|
| Gigabit LAN port | Yes |
|---|
| Remote reset capability | Yes |
|---|
| Reset button | Yes |
|---|
| Rated voltage | 100-240V AC @ 50/60Hz |
|---|
| Input current | 0.6A @ 120V AC, 0.4A @ 240V AC |
|---|
| Inrush current | <60A peak @ 120V AC, <120A peak @ 230V AC |
|---|
| Efficiency | 80+% |
|---|
| Output ripple | 1% Max. |
|---|
| Switching frequency | 65 kHz |
|---|
| Line regulation | ≤ 3% |
|---|
| Load regulation | ≤ 5% |
|---|
| 2-pair powering | Pins 4, 5 (+) and pins 7, 8 (-) |
|---|
| 4-pair powering | - |
|---|
| Storage temperature | -30 to 70°C (-22 to 158° F) |
|---|
| Ambient operating temperature | 0 to 40° C (32 to 104° F) |
|---|
| Ambient operating humidity | 35 to 95% noncondensing |
|---|
| AC connector | IEC-320 C6 |
|---|
| Data IN / PoE | RJ45 shielded socket |
|---|
| Surge protection | Difference and common mode |
|---|
| Clamping protection | 11V data, 60V power |
|---|
| Max. surge discharge | 1500A (8/20 μs) power |
|---|
| Peak pulse current | 36A (10/1000 μs) data |
|---|
| Shunt capacitance | <5 pF data |
|---|
| Response time | <1 ns |
|---|
| Certifications | CE, FCC, IC, UL |
|---|